Monday, 13 May 2013


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pengenalan: Pendidikan seni visual
Tahun/ Darjah: 5
Bilangan Murid: 34

Hari: Rabu
Tarikh: 10. 4. 2013
Waktu: 9.40 – 10.40 pagi
Masa: 90 minit

Bidang Pembelajaran:
Ativiti: 1. Memahami warna dan campuran warna
            2. menghasilkan lukisan mengikut kreativiti warna
Tajuk   : warna dan ton warna
Alatan dan Bahan: kertas lukisan, pensel, berus dan warna.
Bahan Rujukan: Internet dan buku
Objektif Pembelajaran:
       I.            Memberi penerangan kepada pelajar tentang ton warna mengikut kombinasi warna tertentu.
    II.            Menjelaskan cara – cara mencampurkan warna untuk menghasilkan warna menaik & menurun.



BUTIRAN / MASA
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN
Set Induksi :  (5 minit)
(Menarik perhatian pelajar)


·         Guru memulakan pelajaran dengan menunjukkan contoh warna menggunakan carta ton warna
·         Pertanyaan dari pelajar tentang perkara yang tidak faham berkaitan dengan campuran warna
Penerangan teknik :
(10 minit)

·         Guru memberikan penerangan berkenaan tajuk pembelajaran iaitu kombinasi warna dan ton warna
·         Guru menerangkan dahulu langkah-langkah untuk mewarna.

·         Pelajar  memberikan perhatian.
Penggunaan idea :
(45minit)

·         Guru meminta semua pelajar membuat campuran warna di atas kertas lukisan
·         Guru bertindak sebagai penunjuk cara dengan melakukan perkara yang sama iaitu menghasilkan ton warna pada kertas lukisan
·         Guru membantu pelajar yang masih keliru dan tidak faham dengan cara yang di terangkan.
·         Pelajar  mula melakukan campuran warna pada kertas lukisan
·         Mengembangkan idea kreatif setiap pelajar melalui pemerhatian.

Kemasan karya :
 (20 minit)


·         Guru meminta pelajar menggunakan campuran warna mengikut kreativiti masing-masing.



·         Idea dan kreativiti pelajar terserlah dengan terhasilnya kombinasi warna yang menarik pada kertas lukisan.
Penutup : (10 minit)
  • Para pelajar diminta menunjukkan hasil kombinasi warna yang dihasilkan.
·         Pelajar mula memahami apa yang dikehendaki oleh guru berkenaan dengan ton warna.

No comments:

Post a Comment